Wiadomości dla rodziców

16714611
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Wszystkie dni
13548
16580
92502
16714611

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31

Święta Wielkanocne są dla każdego chrześcijanina  najważniejszym czasem w roku. Warto się do nich wyjątkowo przygotować. Idealną do tego okazję otrzymali uczniowie klas III gimnazjum, którzy 12 marca wyjechali do ośrodka Ruchu Światło-Życie diecezji Tarnowskiej w Czchowie na rekolekcje.

Główną tematyką spotkań był wątek PRAWDY I WARTOŚCI. Każdy z nas miał możliwość  dostrzec w swoim życiu te płaszczyzny nad którymi warto jeszcze popracować.  Spotkania w grupach, konferencje i codzienna Eucharystia kształtowały młode charaktery. Młodzież miała wiele pytań ważnych dla współczesnego nastolatka, którymi zasypany został ojciec Piotr Wiśniowski pijar, duszpasterz akademicki młodzieży pijarskiej prowadzący rekolekcje.         

Doświadczenie i mądrość kapłana rozwiały wiele wątpliwości dotyczących wiary, choć nie obeszło się bez kontrowersyjnych problemów, które zaprzątają umysły młodych. Ogromny zakres wiedzy dotyczący Eucharystii, którym podzielił się z nami ojciec Piotr sprawił, że młodzież jest w stanie przeżywać Ją jeszcze „pełniej” i bardziej świadomie.  Z wyjazdu rekolekcyjnego wróciliśmy utwierdzeni w poczuciu własnej wartości, bo przecież wszystkich nas stworzył Bóg.

Karol Kudyba, klasa IIIa gimnazjum

Czytaj więcej: „I spojrzał Bóg na wszystko, co uczynił, a było to bardzo dobre.”

Bieda, zachłanność, obłuda… i w tym wszystkim On - przychodzi, chociaż nie każdy chce Go zobaczyć.

18 stycznia 2017r. mieliśmy przyjemność zaprezentować inscenizację sztuki autorstwa Zofii Kossak – Szczuckiej pt. „Gość oczekiwany”.

My – uczniowie trzecich klas Publicznego Gimnazjum im. Pauli Montal, Sióstr Pijarek w Rzeszowie – bardzo długo przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia. Tworzenie scenariusza, próby czytane, praca nad scenografią i doskonalenie gry aktorskiej -  wszystkie te elementy sprawiły, że każdy z nas głęboko przeżył odgrywaną historię. Tak łatwo oczekiwać od Jezusa cudu. Tak łatwo żądać bogactwa. Tak łatwo żyć na pokaz. Historia, którą opowiadamy, otwiera oczy na to, co tak naprawdę liczy się w życiu. Długie godziny spędzone na próbach przyniosły owoce. Nasze dzieło mieliśmy okazję odegrać trzy razy i zawsze spotykaliśmy się z ogromną aprobatą ze strony publiczności. Cieszymy się, że widzowie doceniają wartości, które są dla nas ważne: propagowanie dobroci, wzajemnej pomocy i ukazywanie nieustannej obecności Boga w naszym życiu. Jezus przychodzi do każdego. Wiele razy. To od nas zależy, czy Go przyjmiemy.

Dziękujemy za  pomoc i wsparcie naszych wychowawców – pani mgr Renaty Wojtanowskiej i pana mgr Konrada Lei. To oni podjęli trud wyreżyserowania całego spektaklu i wskazali nam drogę do zrozumienia tajemnicy obecności Jezusa w naszym życiu.

Podczas trzeciego, finałowego występu, mieliśmy zaszczyt gościć księdza biskupa Jana Wątrobę. Jesteśmy wdzięczni za słowa uznania, jakie skierował do nas po spektaklu. Ksiądz biskup nawiązał do minionego roku, którego patronem był św. Brat Albert. Nasz spektakl doskonale wpisuje się w ten kontekst i stanowi jego dopełnienie.

 Uczennice - Natalia Micał, Dominika Skarbek, Olga Ziaja

Czytaj więcej: "Gość oczekiwany" w wykonaniu uczniów klas III gimnazjum

Fascynaci informatyki i elektroniki, hobbyści fizyki oraz astronomii, młodzi pasjonaci nauk ścisłych, którzy chcą poznawać więcej, odkrywać jeszcze nieodkryte, rozszerzać horyzonty swojej wiedzy oraz przekładać teorię na praktykę. To właśnie my – członkowie Klubu „Fizyk”! Jesteśmy uczestnikami międzynarodowego konkursu CanSat. Aktualnie projektujemy minisatelitę, która w kwietniu zostanie wyniesione przez rakietę w przestrzeń powietrzną. Wówczas będziemy przeprowadzać szereg badań. Wszystko robimy wspólnie wraz z naszym opiekunem – s. Małgorzatą Jarosz. Od października pracujemy razem (Bartosz Półtorak, Hubert Kamuda, Jan Gąska, Karol Kudyba, Piotr Rodzinka oraz Marcel Rzemieniuk). Projektujemy satelitę, zakupujemy potrzebne akcesoria, tworzymy oprogramowanie, łączymy poszczególne komponenty, wykonujemy testy… Po prostu konstruujemy minisatelitę od postaw! A to wszystko dzięki wsparciu Siostry Dyrektor Publicznego Gimnazjum Joanny Tajduś. W naszych przedsięwzięciach patronują nam: Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, Fundacja imienia Pauli Montal oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i Politechnika Rzeszowska. Obie uczelnie objęły nas dodatkowo opieką merytoryczną.

Czytaj więcej: Międzynarodowy konkurs CanSat

W dniu 21 listopada 2017 roku reprezentacja Szkolnego Koła Caritas Gimnazjum: Magdalena Małek, Roksana Mazur i Dominika Tasior wraz z opiekunem p. Anną Wańcicką wzięła udział w konferencji organizowanej przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla dzieci z siedzibą w Rzeszowie. Tematem konferencji był „Wolontariat społeczne zaangażowanie na rzecz dzieci”. Podczas wielu wystąpień prelegentów mogłyśmy dowiedzieć się jakie rodzaje wolontariatu można podjąć w Hospicjum. Czym jest wolontariat akcyjny oraz medyczny. Miałyśmy okazję poznać osoby, które na co dzień poświęcają swój czas i pozytywną energię podopiecznym. Udział w konferencji miał niewątpliwie pozytywny wpływ na pobudzenie do czynienia dobra i dzielenia się tym co najcenniejsze czasem, uśmiechem i obecnością.

W tym tygodniu klasy VII SP oraz II gimnazjum uczestniczyły w pokazach chemicznych, które przeprowadzili studenci Koła Naukowego Studentów Chemii "Esprit" Politechniki Rzeszowskiej. Ciekawe i efektowne eksperymenty wzbudziły duże zainteresowanie i entuzjazm. Młodzi chemicy udowodnili naszym uczniom, że chemia to coś więcej niż trudne sprawdziany, wzory i reakcje, a wiedza którą zdobywają w szkole ma odbicie w rzeczywistości w postaci zadziwiających i kolorowych doświadczeń. 

Dlatego warto się uczyć i rozwijać pasje... 

Czytaj więcej: Lekcja chemii w praktyce